POWSTANIE PARAFII
Dekret erygujący parafię, datowany na dzień 22 grudnia 1950 roku, wydał Arcybiskup Stefan Wyszyński. Mocą tego dekretu z części terytorium parafii Otwock powstała nowa parafia pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze. W skład jej weszły następujące osiedla: Świder w granicach administracyjnych Otwocka oraz Rycice i Zamlądz. Nowa parafia została dołączona do dekanatu karczewskiego. W 1972 roku parafię w Świdrze objęli po księżach diecezjalnych księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.
BUDOWA KOŚCIOŁA
18 października 1981 r. sufragan warszawski bp Jerzy Modzelewski poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Kamień pochodzący z Rzymu zawierał relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz kamienie z Ziemi Świętej, Grobu św. Piotra, Górki Klasztornej i La Salette. Kościół został zbudowany według projektu mgr inż. architekta Leszka Klajnerta, pod kierownictwem inż. Jana Solarczyka, przez budowniczego Jerzego Tobiasza. Kościół powstał staraniem Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, parafian i ludzi dobrej woli. Kościół w Świdrze został wzniesiony w latach 1982 – 1986 za kadencji dwóch proboszczów: inicjatora budowy – ks. Wirgiliusza Jarzyńskiego MSF i kontynuatora ks. Józefa Pleszczyńskiego MSF. Poświęcenia kościoła w Świdrze dokonał kard. Józef Glemp 30 listopada 1986 roku dedykując go św. Teresie od Dzieciątka Jezus, patronce parafii.
SANKTUARIUM
Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze powstało z inicjatywy ks. Mariana Twardawy MSF, proboszcza parafii, przy współpracy architekta Dariusza Tyzo, panów: Stanisława Pariaszewskiego i Tadeusza Woźniaka oraz życzliwych parafian i oddanych czcicieli Małej Tereski.
Dekret potwierdzający ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku podpisany przez Arcybiskupa Henryka F. Hosera SAC datowany jest na dzień 1 listopada 2017 roku. Podniesienie kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus do rangi sanktuarium odbyło się podczas nabożeństwa 20 listopada 2017 roku, któremu przewodniczył bp Kazimierz Romaniuk, a w którym uczestniczyli ks. Wirgiliusz Jarzyński MSF – budowniczy kościoła i Halina Dobek – przedstawicielka Instytutu Terezjańskiego.
Kaplica Sanktuaryjna św. Teresy od Dzieciątka Jezus została poświęcona przez Arcybiskupa Henryka F. Hosera SAC 30 listopada 2017 roku. Ołtarz wystawienia poświęcił bp Romuald Kamiński 30 maja 2019 roku.
GDZIE SIĘ ZNAJDUJEMY?
Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku leży pomiędzy rzeką Świder, a Górką Otwocką. Cała porośnięta jest sosnami, dlatego posiada specyficzny mikroklimat. Życie religijne na tym terenie rozpoczęło się od małej kapliczki drewnianej, w której czczono św. Teresę. Do tego małego, ale jakże urokliwego miejsca przychodzili ludzie, aby na chwilę zatrzymać się w biegu życia i zapatrzeć w piękne oblicze Małej Tereski. Do refleksji i zadumy mobilizował tu człowieka sakralny charakter tego miejsca omodlonego przez wierny lud oraz panie z Świeckiego Instytutu Terezjańskiego wychowujące młodzież żeńską w zakładzie naukowo-wychowawczym.
Liczba parafian wynosi obecnie niespełna 2 500. Życie duchowe parafii kształtują wydarzenia roku liturgicznego, codzienny wspólny różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia, rekolekcje wielkopostne, czterdziestogodzinne nabożeństwo przed adwentem, adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy piątek, coroczna pielgrzymka na Jasną Górę, a także dni skupienia dla różnych grup parafialnych. Na szczególną uwagę zasługuje kult św. Teresy wyrażający się szczególnie w comiesięcznych nabożeństwach z ucałowaniem relikwii (30. dnia) i nowennie przed odpustem parafialnym (1 października).
KULT STARSZY NIŻ PARAFIA
Kult św. Teresy zapoczątkował ks. kanonik Jan Majchrzycki (1881-1934), który mieszkał w Świdrze od 1923 r. Tu powstały główne jego dzieła: Organizacja kółek św. Teresy od Dzieciątka Jezus dla młodzieży żeńskiej, Zastępy Rycerstwa Chrystusowego dla młodzieży męskiej, Związek Terezjański, zatwierdzony przez władze państwowe w 1930 r. oraz Stowarzyszenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus składające się z osób oddanych Bogu i ludziom, które dążą do doskonałości według rad ewangelicznych na małej drodze św. Teresy, żyjąc i pracując jak ludzie świeccy. Ks. kanonik Majchrzycki widział zapotrzebowanie na nowy stan Służby Bożej przystosowany do działania apostolskiego w świecie, w którym laicyzacja i ateizm zataczać będą coraz szersze kręgi w życiu społecznym, państwowym i narodowym. Jego pierwszą współpracownicą była Helena Jander (1886-1989). Zakład Naukowo-Wychowawczy im. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze był własnością Związku Terezjańskiego i pierwszą siedzibą od 1922 do 1981 roku. Na miejscu Zakładu Naukowo-Wychowawczego stoi dziś kościół pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którego budowę rozpoczęto w 1981 roku, a który jest uwieńczeniem czci odbieranej tutaj przez zacną patronkę oraz wszystkich modlitw i próśb zanoszonych za jej wstawiennictwem. Tutaj też, do patronki misji św. Teresy od Dz. Jezus przyjeżdżali i przyjeżdżają misjonarze wyjeżdżający do pracy misyjnej na wszystkich kontynentach, aby Małą Tereskę prosić o opiekę i dziękować wielkiej patronce za wsparcie.
FIGURA ŚWIĘTEJ TERESKI
Figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus (naturalnej wielkości) jest fundacją rodziny Moisson z Francji, a datowana na dzień 29.11.1987 r. Figurę projektował i wykonał artysta rzeźbiarz, uczeń Xawerego Dunikowskiego, Władysław Jania. Figura została poświęcona podczas uroczystości rocznicowej konsekracji kościoła przez ks. Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego.