DUSZPASTERZE

imieniny: 20 stycznia

– Przygotowanie do I Komunii Świętej
– Skauci Europy
– Grupa „przed trzydziestką”

br. Jarosław Mówiński MSF

KATECHETA

śluby wieczyste: 15.03.2008
w parafii od: 01.08.2010
imieniny: 25 kwietnia

– Koło misyjne
– Nauki przedchrzcielne

Krótka historia

Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus została utworzona 07 stycznia 1951 roku. Jej pierwszym proboszczem został ks. Władysław Jędrych, któremu zostało powierzone zadanie utworzenia parafii w Świdrze. Początkowo nabożeństwa odbywały się w kaplicy domu zamieszkanego przez członkinie Instytutu Terezjańskiego. Temu też instytutowi parafia zawdzięcza swoją patronkę – św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Następnie nabożeństwa przeniesiono do przygotowanego małego drewnianego kościoła stojącego na rogu ulic Mickiewicza i Kołłątaja.

W roku 1972 r. do Świdra przybyli misjonarze Świętej Rodziny. W roku 1976 rozpoczęto budowę plebani, którą zakończono dwa lata później, ale najważniejszym wydarzeniem tego roku były obchody 25-lecia istnienia parafii, które uświetnił swoją obecnością, 3 października, ksiądz prymas Stefan Wyszyński.

Szybko rozwijająca się wspólnota parafialna – powstawanie kolejnych grup parafialnych i ich rozwój, wymusza powoli rozpoczęcie starań o budowę większego, murowanego kościoła. Pierwsze rozmowy w tej sprawie z władzami zostały podjęte w roku 1979. Zezwolenie na budowę uzyskano dopiero w grudniu 1980, by w roku 1981 móc przystąpić do robót budowlanych. Odpowiedzialnym za budowę zostaje ówczesny proboszcz parafii – ks. Wirgiliusz Jarzyński MSF

18 października zostaje wmurowany kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym. Prace budowlane przy świątyni zostały zakończone uroczystą konsekracją 30 listopada 1986 roku przez księdza kardynała Józefa Glempa, gdy proboszczem był ks. Józef Pleszczyński MSF.

W roku 1988 dokonano poświecenia trzech dzwonów: św. Bonifacego, św. Teresy, św. Józefa. Dzwony te rozbrzmiały po raz pierwszy o północy 31 grudnia zwiastując nowy rok.

W roku 1991 ks. Pleszczyńskiego zastępuje ks. Joachim Rzeźniczek MSF sprawując swoją funkcję do 1995 roku, gdy nowym proboszczem zostaje ks. Andrzej Rabij MSF

Po wielu latach posługi ks. Rabij zostaje przeniesiony do Kazimierza Biskupiego, a pieczę nad parafią św. Teresy obejmuje proboszcz – ks. Józef Bobeł MSF, który w czasie swego 9 letniego urzędowania odnowił gruntownie naszą świątynie. Pojawił się nowy ołtarz główny oraz ołtarze boczne. Świątynia została też po wielu latach pomalowana.

Od 1 lipca 2013 roku funkcję proboszcza w naszej parafii obejmuje ks. Marian Twardawa MSF. W 2017 roku kościół parafialny został podniesiony do rangi sanktuarium Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, przy okazji został przeorganizowany i odnowiony dolny Kościół. Od 2022 roku proboszczem jest, znany już parafianom jako wikariusz, ks. Michał Popowski MSF.

Obecnie parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus stanowi wspólnotę ok. 2 500 osób. Księdzu proboszczowi w pracy duszpasterskiej pomaga czworo księży i brat zakonny, prowadząc kilkanaście grup parafialnych oraz zajmując się katechizacją dzieci i młodzieży w okolicznych szkołach.